5 Adımda Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kurban Eti Saklama Sistemleri

Kurban eti nasıl saklanır? Nasıl koruma edilir? Kurban eti saklama teknikleri makalemizde.. Kurban Bayramı yaklaşırken, en merak edilen …

  • 06 Ağustos 2019
  • 285 kez görüntülendi.
5 Adımda Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kurban Eti Saklama Sistemleri

Kurban eti nasıl saklanır? Nasıl koruma edilir? Kurban eti saklama teknikleri makalemizde.. Kurban Bayramı yaklaşırken, en merak edilen mevzulardan biri de kurban etinin nasıl saklanacağı. Diyaneti vecibemizi alanına getirdikten ve kurbanımızı hisselere bölerek komşularımızla paylaştıktan sonra kalan etleri hepimiz bir halde saklıyoruz. Pekala bunu sahih yapıyor muyuz? İşte kurban etini saklarken dikkat etmeniz gerekenler:

5 Adımda Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Etinizi bekletin

Kurban etini, 14-20 kademeye kadar serin bir mekanda 5 saat boyunca koruma edin. Daha sonra parçalama sürecini gerçekleştirerek, buzdolabına yerleştirin. Zira eksperlere nazaran, kısımdan çabucak sonra, dinlendirilmeden buzdolabına konan etler, bakteri üretimine yol açıyor.

Hijyene dikkat edin

Eti kesimlere ayırmadan evvel ellerinizin aklığından emin olun. Etleri keseceğiniz tahtayı, bıçağı ve etleri koyacağınız kapları bir gece evvelden kaynar suda yıkayın. Sakatatları ve etleri kesinlikle munfasıl kaplara koyun.

Beş günden uzun müddet sonra tüketeceğiniz etleri, derin dondurucuda saklayın

Etler buzdolabında maksimum beş gün saklanabilir. Vade uzadıkça etin rengi yoğunlaşmaya başlar. Renginin yoğunlaşması tek başına etin bozulduğu manasına gelmez. Bunun yanında ette koku ve doku değişiklikleri etin bozulmaya başladığını gösterir. Beş günden uzun mühlet sonra tüketeceğiniz etleri kesinlikle derin dondurucuda saklayın.

Saklayacağınız eti porsiyonlara bölün

Etleri isteğinize münâsib biçimde parçalayıp saklama poşetlerine koyarken, gereksiniminizi göz önünde bulundurarak, bir kezde tüketebileceğiniz porsiyonlara bölerek saklayın. Zira dondurulan eti çözdükten sonra bir kezde tüketmelisiniz. Çözülen etin tekrar dondurulması bozulmasına sebep olacaktır.

Dondurulmuş eti buzdolabında çözün

Dondurulan kurban etini daha süratli çözülmesi için sıcak suya koymayın. Bu ette oluşacak bakteri suratını ve ölçüsünü arttırır. Derin Dondurucu’dan çıkardığınız etleri kesinlikle buzdolabına koyarak çözülmesini bekleyin.

Kaliteli bir Derin Dondurucu tercih edin

Şayet hala bir dondurucunuz yoksa, bu meydanda kalitesini kanıtlamış, etlerinizi inançla saklayabileceğiniz Uğur Derin Dondurucu’lar artık 7 yıl garantili. Siz de 31 Ağustos’a kadar Uğur’a gelin, 7 yıl garantili eserlerimizle konutunuza Uğur katın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci