Hamilelikte Kültür Mantarı Yenir Mi?

Hamilelikte kültür mantarı tüketilir mi sorusuna kompetan tarafından verilen umumî karşılık şayet yenmek istenen mantarın çeşidi güvenilirse …

  • 06 Ağustos 2019
  • 409 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kültür Mantarı Yenir Mi?

Hamilelikte kültür mantarı tüketilir mi sorusuna kompetan tarafından verilen umumî karşılık şayet yenmek istenen mantarın çeşidi güvenilirse yenebilirdir. Devletimiz mantar çeşitliliği açısından güçlü bir memlekettir. Memleketimizde yenebilen kimi mantar tipleri ise; imparator mantarı, kuzu göbeği mantarı, perstik mantarı, istiridye mantarı, sığır lisanı mantarı, şitake mantarı olarak gösterilebilir. Bilhassa hamilelikte mantar zehirlenmesi geçirmek istemeyen bireylerin tek tercihi kültür mantarı olmalıdır.

Emziren Anaların Kültür Mantarı Tüketmesinde Sakınca Var Mı?

Emziren ana kültür mantarı yiyebilirmi sorusunun karşılığı kısaca evettir. Eksperler tarafından yapılan araştırmalarda kültür mantarında rastgele bir zehrin izine rastlanmamıştır. Mahsusen paketlenmiş kültür mantarlarının tüketilmesi emziren validelerin sıhhatinin korunması açısından daha garanti olacaktır. Kültür mantarı B vitamini, C vitamini ve çeşitli mineraller içerdiği için gebelerin ve emziren anaların tercih etmesi gereken varlıklı bir besindir. Başkaca kültür mantarının en değerli özelliği karbonhidrat ve yağ nispeti açısından düşük protein bedelleri açısından yüksek olmasıdır. Et tüketme imkanı olmayan ve et yemeyi sevmeyenler tarafından et mekanına tercih edilen mantar değerli bir protein köküdür. Bununla birlikte içeriğinde ki bu proteinlerin %70-%75’lik kısmı vücudumuz tarafından külliyen hazmedilmektedir.

Hamilelikte Melki Tüketilir Mi?

Münhasıran Çanakkale ve etrafında mantar ile yapılan bir yemek tipi olan melki, çıntar ismiyle da bilinmektedir. Kuzey Ege muhitinde sevilen bu yemek melki ya da çıntar ismiyle bilinen mantardan yapılmakta. Hamilelikte melki yenir mi sorusunun yanıtı ise evettir. Bahar aylarında yağmurun yağmasıyla bir arada ormanlarda ve dağlarda ortaya çıkan bu mantar tipi çok lezzetli ve sıhhat açısından epeyce yararlıdır. Kalsiyum, fosfor, demir mineralleri bakımından epeyce güçlü olan melki mantarı ızgara, sote, kavurma üzere farklı formlarda de tüketilmektedir.

Mantarların Yararları

Vejetaryenler ve veganlar tarafından et mekanına tercih edilen mantarlar gayri sebzelere orantıyla çok daha ziyade besin pahasına sahiptir. Yavruların zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyen mantarlar vücudunuz için gerekli olan birçok aminoasiti size sağlar. Düşük kalorili bir besin olduğundan bilhassa diyet yapanlarda tarafından da çokça tercih edilen mantarlar bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci