Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

eurobilisim

Yazarın şu ana kadar yazılmış 388 makalesi bulunuyor.
  • 11 Aralık 2016
  • 1.844 kez görüntülendi.

Kalorifer Petek Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde dört mevsim yaşanırken özellikle kış günlerinin soğuk ve zorlu koşulları da bilinmektedir. Böyle günler için hepimiz farklı yakacak materyallerinden yararlanan ısınma gereçlerini kullanırız. Bunlar içerisinde en yaygın olarak kullanılan kalorifer petekleri, çağımızda artık çok fazla tercih edilmese de kömür kazanları veya doğalgazdan yararlanıp ısınmamızı sağlayan donanımlardır. Özellikle karasal iklime sahip ülkemizde çetin geçen kış günlerinin kurtarıcısı kalorifer peteklerini açmadan bir gece geçirmemiz pek mümkün olmayacak derecede zordur.

 

 

 

 

Peteklerin temizlik zamanının geldiğini nasıl anlayabiliriz?

Peteklerinizin arızalandığını ya da artık temizlenme zamanının geldiğini, peteklerinizi açtığınızda gelen hoş olmayan bir kokudan veya peteklerinizin bulunduğu ortamı eskisi kadar verimli ısıtmamasından anlayabilirsiniz. Bazı yeni nesil doğalgaz kombilerinde petek arıza ve basınç göstergesi de bulunabilmektedir.

Kalorifer peteklerinin bakımı

 

Kalorifer petek temizliği ve bakımı

Petek bakımını yaptırmamak ya da temizletmemek daha sonra peteklerin işlevinin yitirmesine sebep olup kış günlerinde zorluk çekmenize sebep olabilir. Bu nedenle de kalorifer petek temizliği ve bakımı yaz mevsimlerinde dahi kilit rol oynamaktadır.

Üstelik peteklerimizin bakımı için yetkili bir servis ya da tesisatçılardan faydalanabileceğimiz gibi bir noktaya kadar bu temizliği kendimiz de yapabiliriz;

– Petek temizliğinize başlamadan önce kombinizi mutlaka kapatmanız gerekir. Çalışır vaziyette temizliğini yapmanız, yüksek sıcaklıktaki basınçlı kombi suyunun üzerinize temas ederek kalıcı ve ileri düzey vücut yanığı oluşturmasına sebep olabilir.

– Kombinizi kapattıktan sonra petek vanalarından suyu tahliye etmek için banyonuzdaki petek vanasını kullanmanız önerilir. Çünkü gidere en yakın vana banyo peteği vanasıdır. Böylelikle ev ya da ofisinizi kalorifer suyu ile kirletmekten kaçınmış olursunuz.

– Su tahliyesini tamamladıktan sonra kalorifer peteklerinizin dışını ve ızgara kısımlarını temizlemek için ıslak bir bezi ince bir çubuğa sarıp ızgara aralarını temizleyebilirisiniz.

– Temizleme işleminden sonra peteklerinizden hoş bir koku gelmesini isterseniz bir kaç damla deterjan damlatabilirsiniz.

– Peteklerinizin ısı kaybını önlemek ve daha fazla verim almak için de petek arkalarına aynı ebatta bir mukavvaya folyo sarıp koyabilirsiniz.

Son zamanlarda piyasada petek temizleme kimyasalları ve temizlik makineleri oldukça gündemde. Ancak çok az firma maliyeti yüksek makineler ve uzman bir kadro ile hizmet veriyor. Dolayısıyla kalorifer petek temizliği ya da arıza giderme gibi profesyonel bir yaklaşım gerektiren bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzda 1990 yılından beri  hizmet vermiş Su Tesisatçi ’i seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ