PRP Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı bir evlat sahibi olmak isteyen, lakin birtakım sıhhat dertleri sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen çiftler için günümüzde pek çok farklı …

  • 06 Ağustos 2019
  • 384 kez görüntülendi.
PRP Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı bir evlat sahibi olmak isteyen, lakin birtakım sıhhat dertleri sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen çiftler için günümüzde pek çok farklı tedavi tekniği uygulanabilmektedir. Günümüzün üreme tedavisi seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda aslında kısırlık yakın devranda tarihe karışacak denebilir. Şöyle ki; aşılama tedavileri, yumurtlama tedavileri, hormonsal salınımı düzenleyici tedaviler ve en çok da tüp bebek tedavisi sayesinde kısırlıktan mustarip olan pek çok çift bebek sahibi olabiliyor. Yerküre umumunda 40 yılı aşkın vadedir uygulanmakta olan tüp bebek tedavisi çok başarılı sonuçlar vermekte, imkansıza yakın vakalarda bebek sahibi olabilmeyi mümkün kılmaktadır. Mahsusen de son yıllarda klasik tüp bebek tedavisine yardımcı olarak uygulanan ekstra tekniklerle gebelik elde edebilmek çok daha kolay hale gelmiştir.

Tüp bebek tedavisi

Klasik tüp bebek tedavisi; bayanın ve erkeğin üreme hücrelerinin alınarak laboratuvar ortamında döllenmesi ve döllenme ile elde edilen embriyolardan en sağlıklı olanın ana adayının rahmine aktarım edilmesi süreçtir. Bu tedavi yolu tüm yerkürede yaklaşık 45 yıldır uygulanmakta ve pek çok kısırlık vakasında başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Fakat yıllar içinde elde edilen ilerlemeler sayesinde tüp bebek tedavisi yeni sistemlerle desteklenmekte ve muvaffakiyet bahtı da önemli nispette artmaktadır. Örneğin; yumurtlama tedavileri ile hatunun yumurta sayısı ve kalitesi artırılmakta, erkekten alınan meninin içindeki spermler birtakım kişisel solüsyonlar içinde bekletilerek sperm kalitesi artırılmaya çalışılmakta, mikro- enjeksiyon tekniği sayesinde sağlıklı tek bir sperm ile döllenme gerçekleştirilebilmektedir. Yani tüp bebek tedavisi en başarılı üremeye yardımcı teknik olmakla birlikte ek tedavi pratikleriyle bu muvaffakiyet nispeti ve talihi çok daha çokça artmaktadır. Bu bağlamda son periyotta yeni yeni uygulanmaya başlanan ve pek çok sahada kullanılarak devrim niteliğinde sonuçlar veren PRP pratiği da tüp bebek tedavisinde muvaffakiyet bahtını epeyce artırmaktadır. Bununla birlikte PRP sonrasında tüp bebek tedavisine gerek kalmadan bile gebe kalabilmenin mümkün olduğu vakalar da gözlenmiştir. Yani yumurtalıklarda PRP’nin yarattığı tesir doğal yolla gebe kalabilmeyi mümkün hale getirmiştir.

PRP nedir?

Yeni nesil hücre yenileme ve canlandırma pratiği olan PRP (platelet rich plasma), “platelet/ trombosit hücreleri bakımından varlıklı kan” mealine gelmektedir. PRP sürecinde kişinin kendi kanından elde edilen platelet, yani trombosit hücreleri ve büyüme faktörlerinden güçlü plazma kullanılmaktadır. Laf konusu gebelik ve gebe kalabilme olduğunda ise hatun kısırlığı sebeplerinin başında gelen yumurta rezervinin kalite ve sayı bakımından düşüklüğü sıkıntısında PRP uygulanması ile gebelik elde edilebilmektedir.

Bayanların yaşı ilerledikçe ve mahsusen de yaş 35’i geçince yumurtlama bozuklukları ve anomali illetleri binaenaleyh kısırlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu cins bir durumda bayanlar bebek sahibi olma isteğinden zarurî olarak vazgeçmek durumunda kalabiliyor. Lakin yumurtlama sürecini yine etkin hale getirebilecek bir tatbik olan PRP sayesinde ileri yaşlarda bile gebe kalabilme talihi doğuyor. Şöyle ki; hatunun kendi kanından elde edilen trombosit açısından varlıklı kan yumurtalıklarına enjekte edildiğinde burada büyüme ve gelişme süreci yine faal hale getiriliyor. Aslında hatun kaç yaşına gelirse gelsin, menopoza girmiş olursa olsun yumurtalıklarında hala yumurta hücresi bulunmakta, fakat bunlar pasif durumdadır. İşte PRP ile bu pasif yumurtalar etkin hale getirilir ve yumurtlama sayesinde de döllenme, embriyo elde edebilme ve gebelik mümkün olur. PRP yumurtalıklarda bir cins yenilenme ve onarım sürecini başlatır ve gebelik elde edebilmek kolaylaşır.

PRP nasıl elde edilir? 

PRP için kimseden kan alınır ve bu kan kişisel tüplere konur. Bu tüpler yüksek süratte dönen santrifüj cihazına alınır. Santrifüj cihazı, zahir bir süratte bir mühlet dönerek platelet hücrelerinden varlıklı plazma elde edilebilir.

PRP pratiği nasıl yapılıyor?

Tüp bebek tedavisinde PRP pratiği hatunun kendi kanından elde edilen trombosit açısından varlıklı içeriğin; rahim zarının istenen kalınlığa erişmesi için rahme, yumurtaların etkin hale gelmesi için de yumurtalıklara enjekte edilmesi sürecidir. Zira tüp bebek tedavisinde yerinde rahim zarı kalınlığı elde edilmediğinde embriyo rahme tutunamamakta, bayanın yerinde canlılıkta yumurtası yoksa da embriyo elde edilememektedir. Tüp bebek tedavisi için rahim zarı ince hatunlarda tüp bebeğe ek olarak kendi kanından elde edilen PRP serumu enjekte edilerek, gebelik bahtı arttırılmaktadır. Bu süreç ile ana adayının rahim zarı kalınlaştırıldığında, gebelik bahtı yaklaşık % 61 nispette artabiliyor.

PRP ile yumurta kalitesini de artıyor!

PRP’li tüp bebek usulü ile hem rahim zarı istenen kalınlığa erişebiliyor hem de yumurta kalitesi arttırılabiliyor. Çünkü PRP tedavisi, hatunun kendi kanından trombositlerin ayrılması ile elde edilen güçlü plazmanın gereksinime nazaran yumurtalıklara enjekte edilmesi ile de yumurta kalitesini artırabilir, artık uykuda olan yumurtaların yine etkin hale gelmesinde tesirli olabilir. Yani tüp bebek tedavisinde rahim zarını münâsib kalınlığa getirmek için kullanılan bu prosedür ile yumurtalık rezervini güzelleştirme bahtı da edilmektedir.

Yumurtalık rezervi bed olan, serum AMH ve FSH düzeyleri bozulmuş olan ve 1 yıldan uzun süredir adetgörmeyen hatunlara tüp bebek PRP desteği de veriliyor. PRP’de ultrasonografi ile izlenerek gerçekleştirilen trombosit bakımından varlıklı olan kanın enjeksiyonuyla yumurtalık fonksiyonları bozulan hatunlarda süreç ahir serum seviyeleri sıradana gelebiliyor. Bu süreçten yaklaşık 2,5 ay üzere kısa bir vade sonrasında yapılan tüp bebek denemeleri başarılı sonuçlar verebiliyor. PRP yapılan hatunlarda tüp bebek tedavisinde bilhassa de yumurta yekuna süreci daha başarılı bir biçimde sonuçlanmaktadır. Bu bakımdan eksperler PRP sürecinin tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmada kıymetli olduğunu düşüncesindeler.

PRP hangi hastalarda yapılabilir?

PRP süreci, kişinin kendi kanından elde edilen trombosit bakımından güçlü içeriğin tekrar kendisine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmekte ve enjeksiyon yapılan kesimde hücresel bir canlılık, uyanış ve yenilenme olması amaçlanmaktadır. Bu süreç rahim zarının gereğince kalınlaşmadığı tespit edilen hatunlara ve yumurtalıklarında çok önemli sorun olan hatunlara uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bunların yanında daha evvelden tüp bebek tedavisi yapılmış ve muvaffakiyet elde edilmemiş hatunlara ya da ileri yaş nedeniyle yumurtalık rezervi nispeten azalmış bayanlara da uygulanabilir. Ayrıyeten yeniden menopoza giriş periyodunda olan, lakin yumurtalık fonksiyonları yine başlatılması mümkün olan hatunlar için de PRP tutarlı bir süreçtir, yanlışsız bir tedavi seçeneğidir.

Tüp bebek PRP süreci sonrası nasıl takip edilir?

PRP tedavisi alan bayanlardan öncelikle hiç adet görmeyenlerin adet düzenleyici kullanmaları gerekiyor.

PRP sonrasında birinci hekim denetimi umumiyetle 2. adet devrinde olurken, birtakım vakalarda hekim birinci adet periyodunda de denetim isteyebilir.

PRP sonrasında tabip çoklukla adetin 2. ya da 3. günleri arasında denetime çağırmaktadır.

PRP sonrası tabip denetiminde öncelikli olarak; ultrasonografik olarak yumurtalıkların kıymetlendirilmesi ve daha öncesinde yumurta kesesi (folikül) görülmeyen hatunlarda yumurta keselerinin izlenip izlenmediğinin görüntülenmesi amaçlanmaktadır.

Kimi vakalarda hatunun kan ve hormon seviyeleri de eş vakitli olarak kıymetlendirilmek istenir.

PRP sonrasındaki denetimlerde bariz cevap gözlenemezse, sonraki adet periyotlarında izlemek için tekrar muayene önerilebilir.

PRP sürecinin başarılı sonuç vermesi bir taraftan da hekim denetimlerinin aksatılmaması ve hekimin tekliflerine uyulması ile mümkün olabilir.

Kök: https://www.bulenttiras.com/prp-uygulamasi-sonrasinda-takip-nasil-olacaktir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci