Yavrulara mektep çantası alırken uzunluğunu göz önünde bulundurun!

Malum mektep dönemi açıldı. Yavrusu mektebe başlayacak yahut yeni mektep dönemi için ana ve pederlerin mektep hazırlığı telaşı başlamış durumda …

  • 23 Ağustos 2019
  • 1.817 kez görüntülendi.
Yavrulara mektep çantası alırken uzunluğunu göz önünde bulundurun!

su tesisatci

Malum mektep dönemi açıldı. Yavrusu mektebe başlayacak yahut yeni mektep dönemi için ana ve pederlerin mektep hazırlığı telaşı başlamış durumda! Münhasıran defteri kalem taşımaya yardımcı olan ve yavruların belkide en heyecan duyduğu alışveriş kısmı da çanta alışverişlerinde başlıyor. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında çok kolay bir alışverişmiş üzere görünse de yavrular için mektep çantası seçimi neredeyse hayati kıymet taşıyor. Yavrunuzun tüm mektep dönemi boyunca sırt ve boyun ağrıları yaşamaması için Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Dimağ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kompetanı Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, mektep çantası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler için anne ve babalara kıymetli malumatları sundu.

Çantada yükü ziyade olan cisimler sırt ortamına daha yakın olacak biçimde yerleştirilmeli ve çantanın ön ceplerine daha hafif eşyalar konulmalı. Çantayı taşırken her iki omuz askısı da kesinlikle takılmalı.

Ağır Çanta Sırt ve Omuz Ağrısına Neden Oluyor!

Mektep çantaları, yavruların mektep gereçlerinin yükünü daha kolay taşımaları için tasarlanmışlardır. Bunu, yükü vücudun tartı merkezine yaklaştırıp yükü omuzlar ve omurga üzerine istikrarlı dağıtarak yaparlar. Mektep çantalarının yanlış tasarrufu ve olması gerekenden daha ağır yüklenmesi sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Omuz ve sırt ağrıları, kollarda ve ellerde uyuşmalar bunların en sık görülenleridir. Bilhassa çantanın omuz askılarının müsait ayarlanmaması ve askıların tek taraflı tasarrufu omurgada duruş bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Ağır Çanta Uzunluk Kısalığına Neden Olur Mu?

Ağır mektep çantasının omurga eğriliği olarak bilinen Skolyoz ya da uzunluk kısalığına yol açtığı üzere toplulukta gerçek bilinen bir yanlış olduğunu hatırlatan ve bu tezlerin akıllıca olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, “Okul çantasının ağır olmasının yavrularda omurga eğriliği (skolyoz) ya da uzunluk kısalığı yaptığını gösteren bir ilmî çalışma yoktur. Ama daima ağır mektep çantası taşıyan yavruda omuz, boyun, sırt ve bacaklarda ağrılar oluşabilir. Ağır çantayla birlikte vücudunun tartı merkezi değişen evlat düşmelere bağlı yaralanmalara daha açık hale gelir” dedi.

Ağrı Eşyaları Çantaya Koyarken Dikkat!

Mektep çantası tartısının evladın vücut tartısının %10-15’ini geçmemesi gerekiyor. Bunu sağlamak için gereksiz eşyalar çantadan çıkarılmalıdır. Taşımanın kolaylaşması için tartısı ziyade olan cisimler sırt nahiyesine daha yakın olacak halde yerleştirilmeli, çantanın ön ceplerine daha hafif eşyalar konulmalıdır. Çantayı taşırken her iki omuz askısı da takılmalıdır. Omuz askılarının uzunluğu, çantayı sırta tam oturtacak ama omuzları ziyade sıkmayacak formda ayarlanmalıdır.

Yavrular İçin Ülkü Mektep Çantası Nasıl Olmalı?

Öncelikle yavrunun yaşına ve uzunluğuna tutarlı boyutta olmalı. Çok büyük çantalar hem kendileri fazladan tartı oluşturacaklar hem de içerideki gereçlerin rastgele hareket etmesi ve aşağıya sahih sarkmasıyla taşımayı güçleştirecektir. Küçük çantaların omuz askıları kolları sıkarak kollarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilir. Ayrıyeten yavrunun bel yerine tam oturmayacakları için sırt ağrısı sebebi olabilir.

  • -Mutlaka çift omuz askısı olmalı.
  • -Omuz askıları kalın ve basınç yapacak yanlarda gereğince yumuşak gereç ile desteklenmiş olmalı.
  • -Ağırlığın daha istikrarlı dağıtılması ve bele tam oturması için mümkünse bel bandı olmalı.
  • -Sırt ve bel kesiminde ehil destek olmalı.
  • -Çantalar her gün denetim edilmeli
  • -Ailelerin evladın çantasını her sabah denetim etmesini ve gerekirse içeriğini azaltmaları konusunda müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, “Özellikle ara ara boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları açısından yavruları sorgulayarak gerekirse bir ekspere danışmalıdırlar” diye konuştu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci