Yavrularda isilik tedavi usulleri için sistemleri sıraladık!

Yaz sıcaklarında münhasıran yavrularda daha çok görülen isilik aslında bir cilt marazı olarak önümüze çıkıyor. Ebeveynleri yavruları için yaz …

  • 06 Ağustos 2019
  • 282 kez görüntülendi.
Yavrularda isilik tedavi usulleri için sistemleri sıraladık!

Yaz sıcaklarında münhasıran yavrularda daha çok görülen isilik aslında bir cilt marazı olarak önümüze çıkıyor. Ebeveynleri yavruları için yaz aylarında daha çok endişelendiren evladın vücudunda al pütürlü noktaların çıkması telaş yapmaya neden olabiliyor. Ekseriyetle isilik ekrin ter bezleri ve kanalların tıkanması, terin cilt ve cilt altına geri akması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Çocuk Sıhhati ve Illetleri Uzmanı Dr. Melike Özberk Koç, bebeklerde ve yavrularda sıkça görülen isilik konusunda tedavisi hakkında kıymetli malumatlar verdi.

İsilik, ekrin ter bezleri ve kanallarının tıkanması ve terin cilt ve cilt altına geri akması nedeni ile meydana gelen münhasıran yaz devirlerinde bebek ve yavrularda, sık görülen bir cilt meselesidir. Bu tıkanıklık deri altında biriken terin küçük kabarcık ve kızarıklık olarak kendini göstermesi ve umumiyetle kaşıntı eşlik etmesi ile rahatsız edicidir. Sıklıkla yaz aylarında, ılık ve nemli iklimlerde en yaygın olarak görülmektedir. Döküntüler tedavi olmadan da bir müddet sonra kendi kendine düzgünleşir. Gelgelelim gerekli tedbirler alınmaz ise cilt üzerinde daha komplike bir hal alabilir.

Sıcak Havalarda Yavrularda İsiliğe Dikkat!

Yavrularda islik oluşmasını azaltmanın yollarına değinecek olursak; en kıymetlisi bebek ve evladın kalın ve sentetik kıyafetler giymemesi, ince, teri emebilen pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesidir. Bilhassa yaz günlerinde kıyafetlerin sık sık değiştirilmesi, kıyafetler yıkanırken kimyasal içerikli deterjan ve yumuşatıcılar alanına yalnızca ekolojik içerikli bir temizleyici ile yıkanması,yumuşatıcı kullanılmaması elverişli olur.

Bilhassa yaz periyodu terle atılan tuzun ter bezlerinde tıkaç oluşturmaması için bebek ve evlatların sık sık su ile yıkanması müsait olur. Şayet sık yıkamak mümkün değil ise bir pamuk pedi ıslatıp gün içinde boyun kıvrımları koltuk altı üzere isiliğe yatkın kesimleri temizlemek ülkü olacaktır. Başkaca deniz suyuna girmek ,eğer denize girme imkanı yok ise meyyit deniz mineralleri içeren tuzları az ölçüde yıkanma suyuna atmak gözeneklerin açık kalmasına yardımcı olarak isiliği azaltabilir ve oluşmasını pürüzler.

Korunmada ve hafif lezyonlarda alerjik bir durum yok ise tıbbi papatya ve kalendula çayları ile temizleme ya da papatya ve kalendula özlerini içeren doğal cilt bakım eserleri inflamasyon sürecini azaltabilir. Gelgelelim isilik geçsin diye ağır içerikli yağlar ve pişik kremleri kullanılmamalıdır. Tüm önlemlerinize  rağmen çocuğunuzdaki isilik uzun müddetli devam ediyor ise kesinlikle dermatoloji  tabibine başvurulması gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci