Yavruyla tatile çıkacak aileler için dikkat edilmesi gereken özellikler!

Yavrularınızla keyif dolu dertsiz bir tatil geçirmek isteyenler için yanınıza almanız gereken eşyalar yahut yola çıkarken göz önünde …

  • 11 Ağustos 2019
  • 514 kez görüntülendi.
Yavruyla tatile çıkacak aileler için dikkat edilmesi gereken özellikler!

Yavrularınızla keyif dolu dertsiz bir tatil geçirmek isteyenler için yanınıza almanız gereken eşyalar yahut yola çıkarken göz önünde bulundurmanız gerekenler hakkında dikkat edilmesi gerekenler  Liv Hospital Evlat Sıhhati ve Marazları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ evlatla keyifli bir tatil geçirmenin püf noktalarını anlattı. İşte yavrularla tatile çıkacak aileler için keyif dolu ve sıkıntısız bir tatilin sırrı!

Yaş Kümesini Göz Önünde Bulundurun!

Öncelikle yavrunun yaş kümesine iyi uzaklıktaki münâsib tatil taraflarını seçmelisiniz. Birinci bir aydaki bebekler için uzak mahallere gitme bölgesine daha yakın bölgelerdeki tatil yanları seçilmelidir.

Yakın Kesimde Sıhhat Merkezi yahut Eczane olmasına dikkat Edin!

İki yaş altındaki bebekler ile yapılacak tatil biraz daha kavidir. Hanenin sakin ve sessiz ortamına alışmış bir bebek için değişik ortamlar, hava koşulları ve yolculuk onu olumsuz etkileyebilir. Daha sakin, gürültüsüz yazlık meskenler daha münasip olabilir. Yakında kesinlikle sıhhat merkezi ve eczanenin olması tercih edilmelidir.

Tertibini Bozmayın!

Ek besin başlanmış ise mutfak bulunan devre mülk, apart oteller yahut yazlık haneler daha münasip olabilir. Kolaylıkla ek besinler hazırlanabilir. Bu formda alışılmış olan tertip korunabilir. Daha büyük yavrular için açık büfe olan otellerde istediği yiyecekler daha kolay bulunabilir. Bu küme yavrular için oyun parkları ve evlat kulüpleri varsa daha oyalayıcı olacaktır.

Yola Çıkış Saatini Uyku Planına nazaran Ayarlayın!

İlkokul öncesi evlatlar daha meraklı ve hareketlidirler. Uzun yolculuklarda idareleri güçlükle olabilir. Yolculukların daha kısa müddetli olması tercih edilebilir. Ufak yavrularda uçak seyahati yeğlenebilir. Uçak ile seyahat yapılıyorsa uçak kalkış ve iniş sırasında kulakta oluşan basıncı azaltmak için emzirilir, su verilebilir; büyük yavru ise ciklet çiğneyebilir. Daha büyük yavrular hususî araç yahut otobüs ile yolculuk yapılabilir. Trafiğin ağır olmadığı saatler seçilmelidir. Seyahatin bir kısmının uykuda geçmesi yolculuğu kolaylaştırır. Yola çıkış saatleri uyku saatlerine nazaran planlanabilir. Kişisel araçla seyahat ediliyorsa, evlat ufak ise 2-3 saatte bir mola verilir. Yolculuk için tatil müddetine ek bir gün eklenebilir.

Emniyet Kemerini Hafife Almayın!

Otomobil yolculuğunda kesinlikle emniyet kemeri bağlı olmalıdır. Yaş öbeği küçük ise otomobil koltuğu kullanılmalıdır. Yolculuk sırasında gelecek olan direkt güneş ışığından korumalıdır.

Yanınızda Oyuncak Bulundurun!

Yanınıza yolculuk sırasında kullanabileceğiniz yedek giysi, bez, ıslak havlu, mendil, su, mama alıyorsa mamalar, oyalamak için sevdiği oyuncaklar, kirliler için poşetlerin yerleştirildiği valizinizden münferit küçük bir çanta almanız mütenasip olur. Aradığınız eşyaları daha kolay bulabilirsiniz.

Yanınıza Alacağınız İlaçları Ayırın!

Şayet uzun müddetli bir seyahat planlandı ise öncesinde kesinlikle doktor denetimi yapılmalı, aşıları sorgulanmalıdır. Farklı devletlere gidilecekse ek aşı gerekebilir. Doktoruna danışılmalıdır. Şayet daima aldığı ilaçlar varsa yanınıza yerinde ölçüde almalısınız. Bunun dışında doktorunuzla ateş üzere acil durumlarda yanınızda bulunması gereken ilaçları planlamanız gerekmektedir.

Uyku ve Beslenme Saatini Değiştirmeyin!

Yeniden yolculuk öncesi beslenme programı, uyku saatleri üzere durumlarda değişiklik yapılmamalıdır. Yapılan değişiklikler yeni yanlarla yavrunun davranışını etkileyebilir.

Güneş Himaye Faktörlü Kremi Unutmayın!

Denizde ve havuzda direkt güneş altında uzun müddetli kalmamasına dikkat edilmelidir. Kesinlikle en az 30 faktörlü güneş kremi sürülmeli, geniş kenarlı şapka giydirilmeli, güneş ışınlarının dik gelmediği sabah 10:00-11:00, akşam 16.00-18:00 arasında çıkartılmalıdır.

Su Kenarlarında Oynarken Dikkat Edin!

Havuz ve deniz kenarında yavrular yalnız bırakılmamalıdır. Sudan korkan yavru suya girmek için zorlanmamalıdır.Suya girme vadeleri çok uzun olmamalıdır.

Sivrisinek İhtimallerini Göz Önünde Bulundurun!

Sivrisinek çokça ise uzun kollu ve uzun paçalı ince kıyafetler giydirilmelidir.

Bünyenizden Farklı Besinleri Çok Tercih Etmeyin!

Beslenmelerine gelince yalnızca ana sütü alıyorsa çok meseleyle karşılaşılmaz.Mama alan bebekler için su kaynatıcısı varsa mama hazırlanması kolaydır. Ek azık alan bebekler için yanınıza yeteri kadar kavanoz mamalar alınabilir. Daha büyük bebekler için otel imkanları ve yiyecekler ile ilgili haber edinmelidir. İki yaşından büyük evlatlar için açık büfe yiyecekler konusunda dikkatli olunmalıdır. Çok ziyade değişik azıklar denenmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
su tesisatci